Cítíte se unavení? Možná za tím stojí adrenální vyčerpání

  • Jste často unavení i přesto, že spíte dostatečně?
  • Špatně se vám usíná a vstává?
  • Trpíte mozkovou mlhou (brain fog)?
  • Bolí váš často hlava?
  • Máte respirační potíže? (např. časté rýmy, nachlazení nebo zhoršené projevy alergie na pyl)
  • Přibýváte na váze?
  • Nedaří se vám zhubnout i když jíte vyváženě a máte dostatek pohybu?
  • Máte velké výkyvy nálad? Úzkosti? Deprese?
  • Máte velké chutě na slané a/nebo sladké?
  • Objevují se u vás pravidelně pocity slabosti a bolesti těla?
  • Jste hodně citliví na světlo a nosíte proto sluneční brýle?
  • Snížila se vám sexuální touha?
  • Nejste schopni „vypnout“ hlavu (a pokud ano, tak jedině s velkým úsilím)?

Pokud na vás sedí klidně i jeden z těchto symptomů, je možné, že trpíte na tzv. adrenální vyčerpání.

Adrenální vyčerpání je relativně nový pojem, se kterým poprvé přišel doktor James L. Wilson ve své knize „Adrenal Fatigue: The 21st Century Stress Syndrome“ (Adrenální únava: Stresový syndrom 21. století), která vyšla v roce 1998.

Vzhledem k reakční době západní medicíny (často zpoždění 50 let i více) na některé nové objevy není tento pojem zatím uznávaným lékařským termínem. Nečekejte tedy, že váš lékař (pokud neaplikuje celostní přístup) vás tímto tématem nějak provede.

A co to tedy to adrenální vyčerpání vlastně je?

Jinými slovy se jedná o únavu nadledvinek. Nadledvinky neboli adrenální žlázy jsou malé, trojúhelníkovité žlázy umístěné nad každou ledvinou. Jsou součástí endokrinního systému a starají se o hormonální rovnováhu v těle.

Každá nadledvinka se skládá ze dvou hlavních částí:

  1. Kůra nadledvin (cortex): Produkuje hormon aldosteron, který reguluje rovnováhu sodíkudraslíku v těle. Dále produkuje kortizol, který pomáhá regulovat metabolismus, reakci na stres a imunitní reakce. Stará se také o produkci androgenů, které jsou prekurzory pro produkci testosteronu a estrogenu.
  2. Dřeň nadledvin (medulla): Produkuje adrenalin (epinefrin) a noradrenalin (norepinefrin), které jsou klíčové pro tělesnou reakci na stres.

A jaké je tedy řešení adrenálního vyčerpání?

  1. Snížení stresové zátěže

Já vím, že říct prostě „Nestresujte se!“ se lépe řekne a trochu hůře dělá, ale… Pokud se cítíte z jakýchkoliv důvodů vyčerpaní – typicky při velkém pracovním nasazení, tlaku na výkon obecně nebo i v těhotenství, kojení – obzvlášť pokud jsou narozené děti krátce po sobě apod., je potřeba se o to více starat o odpočinek! Čím více práce máte, tím více času si na odpočívání musíte vyhradit! Protože v opačném případě si později budete muset udělat čas na ne-moc.

A pozor, nemluvím jen o odpočinku fyzickém, ale také o tom psychickém! Negativní myšlenkové vzorce a „overthinking“ jsou častou příčinou toho, že jsme neustále ve stresu. Dnes už je všude možně nepřeberné množství tipů a triků, jak odpočívat. Věřím, že tady si každý musí najít to své, co mu bude ladit a skutečně mu pomůže vydechnout a uvolnit to napětí. 🙂

PS.: Pokud třeba trénujete několikrát týdně v dobré víře, že pro sebe děláte něco dobrého a cítíte se tak, jak jsme si popsali na začátku, je taky potřeba situaci přehodnotit a ubrat výkon. I nadměrná fyzická aktivita může být stresující.

2. Prostředí – hormonální disruptory

Chronický stres není způsobený jen stresem psychickým, ale také fyzickým. Dnes jsme doslova zavaleni obrovským množstvím tzv. hormonálních disruptorů, které narušují hormonální rovnováhu v těle. Pro zdravou funkci nejenom nadledvinek je tedy nezbytné se snažit toxiny z našeho prostředí co nejvíce eliminovat. Ať už se bavíme o konvenční kosmetice z drogerií, konvenčních čistících prostředcích nebo nefiltrované vodě z vodovodu. Všechny tyto látky přijímáme každý jeden den a jejich efekt se kumuluje. Zaměřte se tedy na netoxickou domácnost, přestaňte používat parfémy (obzvlášť si je stříkat na krk, kde se nachází štítná žláza!), začněte filtrovat pitnou vodu a hodně větrat.

3. Vysaďte nebo omezte stimulanty

Nadužíváním stimulantů jako třeba kávy, zeleného čaje, různých pre-workoutů a nedejbože energy drinků se dostáváte do začarovaného kruhu totálního vyčerpání. Máte možná pocit, že se teď bez nich neobejdete. Opak je ale pravdou. Stimulanty vaše vyčerpání jen prohlubují, protože tělo zbavují minerálů, způsobují dehydrataci a umocňují stresovou zátěž. Což je něco, za co vám nadledvinky nepoděkují. Se stimulanty je potřeba zacházet moudře a vědět, kdy je v pořádku je použít a kdy už nás spíš táhnou ke dnu. Po znovuobnovení energie je samozřejmě možné např. kávu znovu (moudře:)) zařadit.

4. Cirkadiánní rytmus

Pokud se cítíte unavení, nejde vám usnout a špatně se vám vstává, tak máte kromě vyčerpaných nadledvinek také  špatně seřízený cirkadiánní rytmus, jehož správné fungování je pro hladinu stresu naprosto zásadní! Platí tu celkem jednoduchá pravidla – blokujte modré světlo alespoň 2 hodiny před spaním – což znamená ideálně používat jen červené světlo nebo svíčku a mít vypnuté všechny obrazovky včetně telefonu. V případě použití obrazovek noste brýle blokující modré světlo. Přes den se snažte trávit co nejvíce času na denním světle a co nejméně se vystavovat modrému světlu z obrazovek.  Správně seřízený CR není nic jiného než kopírování zákonů přírody – v tomto případě cyklů slunce, tzn. světla a tmy.

PS.: Pokud budete před spaním 2 hodiny sledovat reely s červenými brýlemi, je to sice lepší než je nemít, ale odpočinek – ten opravdový vám to stejně nepřinese. (negativní vliv modrého světla dokážeme vnímat i skrz pokožku!)

5. Výživa a remineralizace

Kvalitní výživu považuji za naprostý základ, je tedy určitě potřeba ji zmínit i v tomto případě. Nadledvinky pro svou správnou funkci potřebují vitamíny a minerály ze stravy. Zaměřte se tedy na celistvou organickou stravu založenou na moudrosti našich předků, sezónnosti a lokálnosti – maso z volného chovu, bio hovězí játra (o jejich účincích jsme si říkali tady), vajíčka z volného chovu, farmářskou zeleninu a ovoce, vývary, kvalitní mléčné výrobky z A2 mléka, kvalitní tuky a oleje, obiloviny, raw med atd.

Nezapomínejte ani na minerály – nešetřete kvalitní solí (keltská, solný květ atp.), kterou můžete přidávat nejenom do jídla, ale i do pití. (Jak se dočtete v eBooku zdarma o správné hydrataci)

6. Adrenální koktejl

Na závěr tu mám praktický tip, který můžete zařadit ihned a dost možná udělá své kouzlo velmi rychle, ještě než stihnete optimalizovat výše uvedené oblasti.

Adrenální koktejl je mix sodíku, draslíku a vitamínu C v určitém poměru, který se užívá v určitý čas a slouží jako cílená podpora a výživa nadledvinek. Nadledvinky jsou orgánem, který má jednu z nejvyšších koncentrací vitamínu C, proto je pro jejich správnou funkci naprosto zásadní. Sodík a draslík jsou při stresu vždy deficitní/v nerovnováze, proto je potřeba je taky doplnit.

RECEPT

S tímto receptem původně přišla zdravotní sestra funkční medicíny Susan Blackard z Centra zdraví a omlazení ve Springfieldu.

Jde o konkrétní poměr živin:  375 mg draslíku, 460 mg sodíku, 60 mg vitamínu C

  • 120 ml pomerančové šťávy (bio, ideálně čerstvě vymačkané, ale není podmínkou)
  • 200 ml kokosové vody
  • 1/4 lžičky soli (keltská, flor de sal, himalájská) nebo 1 lžička vody Solé (recept najdete zde)

Dávkování:

Užívá se s odstupem alespoň 1 hodinu od jídla – ideálně tedy cca kolem 10 hod ranní a 2 hod odpolední. Pokud vám to z nějakého důvodu takhle vůbec nevyhovuje, platí, že lepší je si dát koktejl kdykoliv, než nikdy. Začněte poloviční dávkou a nechte tělo postupně navykat. Časem se můžete dostat až na 2 drinky denně. Je to hodně individuální a odvíjí se to především od vašeho pocitu.

Jsem holistickou průvodkyní na cestě ke zdraví a k nalezení duševní i fyzické rovnováhy. Pomáhám lidem najít klíč k zdravotním potížím pomocí pochopení příčin a souvislostí. Můj příběh si přečtete tady >>
  • Jak na správný pitný režim? Čtěte eBook zdarma:
  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Facebook